Jak fungují státní finance

Politika má vliv na všechny, a to i na finanční situaci občanů. Tahounem všech ekonomik jsou především podnikatelé, kteří mají založené firmy, mají odbyt, zaměstnávají občany, vytváří hodnoty, a za zaměstnance odvádí zdravotní a sociální pojištění, a platí za ně daně. Mnozí lidé si neuvědomují, že odvody tvoří velkou část příjmů státu. Česko nemá příliš mnoho nevyčerpatelných zdrojů nerostného bohatství, a také nemá příliš mnoho majetku, který by mohl být výrazným příjmem ve státním rozpočtu.
Vzhledem k tomu, jak se politici chovají k veřejným financím, se nelze divit tomu, že neustále posloucháme, že je státní kasa prázdná, a nebudou ani důchody, ani nic dalšího. Samozřejmě, že si politici nezapomenou každý rok přidat desítky tisíc k platu. Stát zkrátka hodně bere, a většinou bere především nízkopříjmovým skupinám. Na straně druhé je pak nutné díry v peněženkách občanů lepit sociálními dávkami, na které jde skutečně extrémní část státního rozpočtu. Je to začarovaný kruh, který se naši politici v dohledné době nechystají zastavit.
Je období daní
Začátkem roku se podávají žádosti o zúčtování daní a obracení přeplatků. Někdy nám stát něco vrací Americka-nebankovni-hypoteka.cz, ale moc často to není. Kdo si nezvládne daně udělat sám, musí si najít pomoc v podobě daňového poradce, protože ne vždy člověk natrefí na ochotného úředníka, který jim s vyplněním složitých formulářů pomůže. Odečíst z daní se dá několik položek, podnikatelé si mohou odečíst i nákup auta https://www.bambule.cz/pro-kluky-auta nebo vybavení k podnikání. Nepodnikající občané si mohou odečíst třeba dárcovství krve, úroky z hypotéky a nebo nezletilé děti. Každopádně si daně musí hlídat každý sám, a to i když je zaměstnaný. Ne všichni zaměstnavatelé jsou ochotní daně udělat, a ne vždycky do daní zahrnou všechno, na co má člověk nárok. V součtu to může být celkem dost peněz, o které by člověk jinak mohl přijít.