Jak začít s příkrmy

| | 0 Comments

Doteď Vašemu děťátku plně stačilo mateřské mléko (nebo umělé), ze kterého mělo všechny živiny, vitamíny a látky potřebné k růstu a vývoji. Teď už je ale na čase začít přidávat i jiná jídla.

Obecně platí, že s příkrmy je dobré začínat mezi 4. a 6. měsícem. V této době by miminko mělo vyzkoušet ideálně veškeré druhy potravin, protože je to období takzvaného imunologického okna a čím více toho vyzkouší, tím je menší šance na alergie. Důležité ale pro zavádění příkrmů je, zda jste vy a Vaše miminko připravené. U svého dítěte to poznáte tak, že začíná projevovat zájem o Vaše jídlo.
dítě od špenátu

Nejdříve se doporučuje začít zavádět zeleninové příkrmy. Pokud byste začali ovocnými, miminku by sladká chuť mohla zachutnat natolik, že by zeleninu poté odmítalo. Zkoušejte vždy jeden druh zeleniny, kterou budete dávat 2x-3x po sobě. Za tu dobu by se na dítěti měla projevit případná nežádoucí reakce.  Zpravidla se začíná mrkví, následuje brambor a dál už je to jen na vás. Je dobré jako první dávat sezonní zeleninu. Poté, co vyzkoušíte většinu, můžete začít míchat různé varianty a pomalu začít přidávat maso, rýži, těstoviny a další.
svačinka batolete

První příkrmy je třeba tepelně upravovat a to vařením nebo dušením (tím v zelenině zůstává více prospěšných látek). K tomu můžete přidat několik kapek oleje pro lepší trávení, ale také uvolňování například vitaminu A a D. Většinou se doporučuje olivový olej. Jídlo by mělo být vychlazené. Uchovávejte jej v ledničce maximálně do druhého dne. Pokud se vám nechce vařit po troškách, můžete si část zamrazit a vytáhnout ve chvílích, kdy nebudete mít na vaření čas. Je možné také zamrazit si například vývar a do něj pak přidávat různou zeleninu. Dobrým tipem, jak zamrazovat malé porce je tvořítko na led.

Jakmile si děťátko zvykne na tyto chutě, můžete začít připravovat ovocné příkrmy, které mu jistě zachutnají a na ně navázat mléčnými příkrmy, jako jsou jogurty, tvarohy a podobné.

Pokud nemáte čas vařit každý den, nebo cestujete, je možné nahradit domácí příkrm tím kupovaným. Dnes již dělají velice dobré kombinace chutí a jídel. Ovšem je dobré si vždy přečíst složení daného příkrmu a neměl by se stát každodenní součástí jídelníčku.