Výchova dětí je těžká práce

| | 0 Comments

I pokud má někdo sourozence, a vidí jak probíhá péče o malé děti, těžko si představí, co to doopravdy znamená. Mít dítě 24 hodin pod dohledem a mít za něj nonstop zodpovědnost není žádná legrace. Kdo chce z dítěte vychovat slušného, inteligentního a spořádaného člověka, čeká jej spousta práce. Všude se člověk dočte, co nemá dělat. Co dětem nekupovat, co jim nedovolit, co jako rodič rozhodně nedělat. Ale na výchovu dítěte neexistuje návod. Je to stará známá metoda pokus – omyl.

děti na hřišti

Před druhým rokem života dítěte začíná první těžká zkouška rodičovství, a tím je období vzdoru. Chytáte se už teď za hlavu? Buďte v klidu, je to PRVNÍ období vzdoru. Další ještě přijdou. To první je specifické v tom, že dítě ještě neumí mluvit, takže se vzteká, mlátí sebou o zem, a vy absolutně netušíte proč. Dítě zase nerozumí vám, takže nechápe, co po něm chcete vy. A tento kolotoč trvá zhruba rok. Milí rodiče, držte si klobouky. Je toto rozkošné období už i u vás? Určitě už jste byli několikrát ve fázi totálního zoufalství, a začali jste hledat rady na internetu. Ale nejspíš marně.

rodina s dětmi

Ono se to snadno radí…
Rady se snadněji dávají, než se dodržují. A právě v tom je háček. Můžete si stokrát přečíst, že dítě máte během vzteku obejmout a utišit. Ale jak, když se vzpouzí a kope vás hlava nehlava? To asi obejmutí moc nepomůže. Dočetli jste se, že pomáhá klidná domluva? A jak ji chcete praktikovat u batolete, které vám rozumí sotva pár slov? Těžko na něj můžete jít s nějakými chytrými poučkami. Náhlé změny chování jsou bohužel v pořádku, a je to dáno tím, že dítě se učí pracovat s emocemi, kam patří i vztek. A rodičům tak nezbývá než z posledních sil zkusit toto období něj přečkat. Někdy je to na panáka a špunty do uší, ale rodiče, neztrácejte naději – je to jenom období, a určitě jednou přejde. I když možná za cenu toho, že vám zešediví vlasy. Ale i na to je řešení – můžete si je nabarvit na libovolnou barvu.