NET NEUTRALITY

| | 0 Comments

Šéf americké FCC, neboli federální komise pro komunikaci, pod vedením Ajita V. Paie, právě podala do amerického legislativního sboru návrh na zrušení ustanovení, který právě NET neutralitu reguluje. Co to vlastně taková NET neutralita je a jaký má a bude mít význam pro americkou společnost?

NET NEUTRALITY

A máte balíček?

NET neutralita je koncept svobodného internetu, tak jak jej známe z České republiky, tedy volný internet, kdy mohu jít na jakýkoliv web či jakoukoliv stránku, aniž by se snížila kvalita mého připojení, rychlost. Zaručuje také přístup na veškeré internetové stránky bez rozdílu obsahu. Net neutralita, jak již vyplývá ze svého názvu, tohle všechno obsahuje už ve svém jméně. Co se ale stane, pokud by NET neutralita byla zrušena? Může se stát následující situace:

neutralita sítí


·         Chcete si například napsat s kamarády na sociálních sítích, ALE máte zaplacen pouze základní přístup k internetu, a tudíž váš prohlížeč stránky sítě ani nenačte. Váš internetový poskytovatel totiž zahrnul sociální sítě do svého zbrusu nového balíčku sociálních sítí, za který si musíte připlatit extra něco navíc, aby vám byl umožněn přístup. Nefér, říkáte? No, poskytoval na to má jiný názor

 


·         Rádi vyhledáváte na googlu? Tak teď už těžko, protože váš poskytovatel internetového připojení preferuje jiný internetový prohlížeč, tudíž vám zabrání vstup na stránky tohoto populárního vyhledávače. Proč? Protože například internetový poskytovatel jiný internetový prohlížeč vlastní a velmi by ocenil, kdyby všechny reklamy, které můžete vidět, byly viděny na jeho prohlížeči

 


·         Rádi se uvolníte s trochou erotiky a svíčkami? Teď už těžko, váš internetový poskytovatel považuje porno stránky za amorální, a proto zamezil vstup na tyto stránky všem, kteří od něj mají zřízené internetové připojení. To je už skoro zločin, no ne?

drátěné pletivo plotu

Internet tedy zasahuje jistá vlna korporátní cenzury, kdy poskytovatel vám dovolí prohlížet si pouze obsah, který on chce, aby se vám zobrazoval, pokud nedej bože chcete něco navíc, tak si koukejte připlatit! Proto je důležité, aby se lidé za svobodný internet prali. Nám naštěstí v Evropě nic nehrozí… nebo ano?