K čemu přihlížet u sedacích vaků a pytlů

| | 0 Comments

K výplni – to je vůbec to první, co by vás u sedacího vaku mělo zajímat. Dbejte na to, aby se uvnitř nacházely výhradně polystyrenové kuličky EPS. Je to v současné době nejlepší řešení na trhu. Polystyrenová drť se nedokáže dostatečně přizpůsobit tvaru těla a tyto výrobky nejsou příliš pohodlné. Výplně z pohankových slupek se hodí spíše pro polštáře a sedáky na židle – ve vacích jsou příliš neforemné a těžké, zvláště u větších rozměrů. Jiný materiál, jako jsou např. polyetylenové, polypropylenové či PVC kuličky, dřevěné hobliny a jiné alternativní možnosti, se neosvědčil.

hnědý sedací vak

K možnosti výplň měnit a vyprat potah – druhá podstatná věc, kterou nelze opomíjet. EPS polystyren je sice ideální pro pohodlí, ale časem se zdeformuje a je nutné jej vyměnit. Výměnou kuliček se zároveň prodlouží životnost výrobku, stejně tak tehdy, je-li možné potah vyprat v ruce nebo v pračce. Tím se také výrazně sníží výskyt alergenů v bytě, neboť klasické sedací soupravy, které se čistí speciálními stroji, nejsou nikdy zbaveny úplně bezezbytku všech nečistot a výkalů roztočů.

šedý vak

K materiálu potahu – k těm osvědčeným patří nylon. Tkanina není sice hebká jako samet, ale je velmi odolná vůči protržení a nešetrnému zacházení. Vyrábí se v krásných pastelových barvách a může váš domov výrazně vylepšit a zkrášlit. Nylon se perfektně udržuje v čistotě, je možné ho vyprat a je to materiál vhodný i pro děti, které na vacích hopsají, a považují je za svou hračku.

Méně odolná, ale esteticky vhodná např. do obývacích pokojů, je ekokůže (nepleťte si ji s koženkou – ekokůže je částečně prodyšná a má mnohem delší životnost). Velmi příjemný na dotek je polyester a bavlna (manchester), ovšem počítejte s tím, že se dají snáze poškodit, a budete je nuceni častěji prát. Podmínkou je samozřejmě odnímatelný potah s možností měnit i kuličky EPS.