Druhy bazénů a jaký vybrat

| | 0 Comments

Pořídit si bazén je asi to nejlepší řešení, jak přežít letní vedra, a nemuset se krčit doma ve stínu. Na trhu jsou však nejrůznější bazény, a vybrat si mezi nimi někdy zkrátka nemusí být úplně snadné. Jak se orientovat v nepřeberném množství, jak volit, a pro koho je ten který bazén tím nejlepším řešením?

muž v bazénu

Nafukovací bazény

Nafukovací bazény jsou obecně tou nejlevnější variantou letního osvěžení na zahradě. Vyrábějí se v mnoha tvarech, podobách a velikostech, některé jsou dokonce přenosné i v nafouknutém stavu. Od nejmenších pro batolata, z nichž některé mají dokonce i nafukovací stříšku, přes ty větší pro děti, či už dokonce i pro vás. Na trhu snadno najdete bazén o výšce 0,61m a průměru 2,5m, což bohatě stačí k tomu, abyste si v sedě odpočali v příjemné vodě, a děti si zde krásně vyhrají. Takový bazén vás vyjde do 1000Kč, přičemž u tohoto objemu už bude potřeba investovat do bazénové chemie, a alespoň kartušové filtrace. Ty maličké pak stačí každý večer vypustit a schovat. Jasnou nevýhodou nafukovacích bazénů je pak krátká životnost, tedy že se tyto bazény snadno propíchnou, a začnou ucházet. To lze krátkodobě řešit nějakým tím lepením, avšak nejspíš budete brzy muset pořídit bazén nový.

nafukovací bazének

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény, mimo těch nafukovacích, bývají obvykle vyrobeny z kombinace plastů, gumy, a kovu. Ty pevnější pak lze částečně zabudovat do země, a říká se jim celoroční. Nadzemní bazény už bývají větší, avšak naleznete mezi nimi i takové, které jsou vhodné pro děti, tedy jsou nízké. U nadzemních bazénů už je však potřeba kvalitní filtrace, nejlépe té pískové, naprostou nutností, bez které se váš bazén neobjede. Rovněž k nim budete potřebovat doplňky jako schůdky, plachtu, plovák, a mnoho dalšího. Zde už jsou pořizovací náklady vyšší, avšak stále ještě dostupné, a tyto bazény mají rozhodně vyšší životnost. Na konci léta je obvykle stačí rozložit, a schovat na suché, čisté místo.

Zabudované bazény

Zabudované bazény, tedy ty, které jsou vsazené do země, jsou rozhodně variantou, která poskytuje nejdelší životnost, a navíc se nemusíte obtěžovat se skládáním, či rozkládáním bazénu. Můžete zvolit hotový plastový bazén, který se pouze vsadí do země, či si nechat udělat kvalitní, vydlážděný bazén. Je však potřeba počítat s vysokými vstupními náklady, a to nejen co se samotného bazénu týče, ale i jeho příslušenství, a údržby.